KLUB KAKTUSÁŘŮ OLOMOUC
HOME PAGE EMAIL

Články a publikace

ZPRAVODAJ OLOMOUCKÝCH KAKTUSÁŘŮ

č.3, KK OLOMOUC, 30.05.2007

Vážení přátelé,

začala nám pěstitelská sezóna a naše kytky se dostávají do nejlepší kondice. Proto opouštíme naši klubovnu a snažíme se ukázat okolí, to co máme v našich sbírkách, nebo se prezentovat na výstavě. V tomto období také hledáme inspirace a poučení u našich kolegů, které navštěvujeme ve sbírkách.
Přeji Vám příjemnou letní sezónu a věřím, že o postřehy získané během ní se podělíte na stránkách našeho zpravodaje nebo webu.
Chci Vás také co nejsrdečněji pozvat na výstavu KK Olomouc, která se koná 14.-17.6.2007 v Edelmannově paláci, Horní náměstí, Olomouc. S mnohými z Vás se těším na tradiční zájezdy, které pořádáme.
S přáním pěkného léta a pěstitelských úspěchů se s Vámi těším na shledanou na stránkách Zpravodaje č. 4 v září 2007.

Ing. Michal Rec

JE HOTOVO - NOVÝ SKLENÍK STOJÍ

/ Ing. Josef Tichý /

Sliby se mají plnit, zvláště mezi přáteli kaktusáři! A já se před časem v jednom ze svých povídání zmínil o tom, že budu stavět nový skleník a slíbil jsem, že až bude hotov, tak Vám ho předvedu. Neznám kaktusáře, který by s postupem času neřešil (neřešitelný) problém kam ty svoje miláčky umístit. Místa na ně vždy bylo, je a bude málo. Maje skleníček 2,5x4m jsem v předchozích letech tento problém (ale jem na krátkou dobu) vyřešil postavením otevřeného dřevěného a polykarbonátem zastřešeného regálu, kde (s úspěchem) od jara do podzimu vegetovaly hlavně lobivie, sulcorebutie a jiné vzduch a slunko milující kytky. Ale s blížícím se koncem či začátkem kaktusářské sezony nastával problém - jak jinak než se stěhováním. Teď to ještě jde, ale rok od roku by bylo horší 2x ročně stěhovat cca 80 přepravek přes celý Olomouc a vynášet je do druhého poschodí, kde zimují půl roku. A taky se člověku po těch pichláčích stýská - znáte to.

Inspirován článkem pana Drápely o stavbě jeho skleníku jsem si vymyslel (omezen danými prostorovými možnostmi naší zahrádky za domem) skleník jednou tak velký (4x5m), jak byl můj původní, cca 1m zapuštěný pod povrch terénu, z tříkomůrkového polykarbonátu 16mm na pozinkované konstrukci s obloukovou střechou se dvěma velkými samootvíracími okny a s bočními stěnami po celém obvodu skleníku otevíratelnými. Přes zimu bude skleník temperován v rozmezí 6-11°C teplovzdušným agregátem Master B5 o výkonu 2,5-5kW s termostatem. Jinou možnost vytápění nemám.

12. března nastalo kopání díry do země, co s vykopanou zeminou se naštěstí taky podařilo vyřešit s tím, že část byla ponechána na dosypání okolo základů po jejich vybudování.

V pondělí 19. března mi dva zedníci postavili základy,

základy skleníku

a do pátku 23.března vybudovali obvodové stěny a vnitřní plochu skleníku vydláždili betonovými dlaždicemi 40x40cm. Zbylou zeminou jsem dosypal prostor okolo základů skleníku a trochu upravil okolní prostor.

stavba skleníku

Vše bylo připraveno na montáž skleníku, na jehož dodávku se mi včas podařilo "ucloumat" Ing. Marterera z brněnské firmy Evis.
V úterý 3.března nastoupili a spolu se synem jim šla montáž sleníku ráz na ráz, mají to prostě "vychytaný" - jedna radost.

montáž skleníku

V krátké době jednoho dne se celý skleník "vyloupl" do konkrétní podoby a věřím, že jak bude vypadat úplně hotový, si většina z Vás dokáže živě představit.

montáž skleníku

Ale to Vám (s ohledem na prostor tohoto příspěvku) ukážu v druhém pokračování - dopadlo to, jak jinak, než dobře.

Všechny zdraví a příště na shledanou Pepa Tichý z Olomouce

Trocha exotiky ve sbírce

/ Ing. Michal Rec /

Občas se nám ve sbírkách objeví něco, co nevíme jak vzniklo a co se odlišuje od normálu. V mé sbírce letos vykvetl takhle zvláštně Thelocactus hexaedrophorus. Tato kytka byla zakoupena před dvěma lety na výstavě v Brně. Vloni vykvetla normálně a letos udělala tohle. Třicet květů vypadalo opravdu parádně.

Thelocactus hexaedrophorus Thelocactus hexaedrophorus
skleník - Quido Kuchařík

PROGRAM

09.6.2007 - „Dny otevřených dveří“ Rostislav Kryštofek - Dolany
14.-17.6.2007 - výstava KK Olomouc, Edelmannův plác, Horní nám., Olomouc
23.6.2007 - zájezd Přerov a okolí (sbírky – Hanák, Vítek, Kvasnička), odjezd 9.00 hod. od CAR CITON
14.-15.7.2007 - velký zájezd - Brno (Krajča, Odehnal, Stuchlík, Metela, Drápela, Kundelius, Vašíček, Pavlík), odjezd 8.30 hod. od CAR CITON
6.10.2007 - přednáška – Ing. Rudolf Frélich – Argentina (Pterocactus, Puna)
3.11.2007 - přednáška – Mgr. Rudolf Krajča – Brazílie 2006
1.12.2007 - Mikulášská nadílka

KONTAKTY

KK Olomouc, Kaktusářská sekce VSMO, nám. Republiky 5, 771 00 Olomouc

kaktusy.olomouc@carciton.cz, www.carciton.cz/kaktusy

Zpravodaj olomouckých kaktusářů vydává KK Olomouc, sekce VSMO
NEPRODEJNÉ